Skip to main content

webinar architektoniczny

3 hotele - 3 konteksty

11 luty 2021

o wydarzeniu

„3 hotele – 3 konteksty” to kolejny zorganizowany przez nas webinar, który w całości poświęciliśmy inwestycjom hotelowym. Gościem specjalnym był Tomasz Konior z pracowni Konior Studio, który opowiedział o projektach 3 niezwykłych hoteli w Katowicach.

tomasz-konior-konior-studio (2)

Tomasz Konior

architekt i urbanista. Założyciel, właściciel i główny architekt w Konior Studio. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1994). Studia podyplomowe z konserwacji zabytków na Politechnice Śląskiej (1995) . Doktor nauk technicznych (2019) obronił dysertację doktorską „Ewolucja przestrzeni publicznej w budynkach dla muzyki”. Praktykę projektową odbył na FH w Trewirze. Od 1995 uprawnienia w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia, m.in: Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”(2014),Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji (2015), Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie kultury za projekt i realizację NOSPR-u w Katowicach (2014), Cezar Śląskiego Biznesu (2013), Śląska Nagroda Jakości (2014), Medal Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach (2007), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Młodych Architektów 'Leonardo’ (2007). Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP i Izby Architektów RP. W latach 2012-2015 pełnił funkcję Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych przy ZG SARP. Członek i współzałożyciel Instytutu Współczesnego Miasta. Członek Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie. Współzałożyciel Stowarzyszenia Katowice Kultura Natura. Członek fundacji Pomnik Hospicjum Miastu Oświęcim. Członek stowarzyszenia LIBRA w Katowicach.

3 hotele

Aktywność miasta mierzona jest często ilością hoteli. Katowice w czasach rozwoju posiadały bogatą ofertę bazy noclegowej. Niestety przez lata ten trend słabł. Wizerunek Śląska kojarzył się raczej z ciężkim przemysłem wydobywczym niż z atrakcyjnym regionem wartym odwiedzenia. W ostatniej dekadzie ta tendencja zaczęła się zmieniać dzięki modernizacji kopalń i fabryk oraz nowym inwestycjom takim jak muzea, sale koncertowe, centra konferencyjne czy obiekty sportowe. Istotną rolę odegrały też działania festiwalowe i artystyczne, które niczym najlepsza kampania marketingowa przyciągnęła turystów, inwestorów i nowych mieszkańców. Śląsk ponownie stał się chętnie odwiedzanym, atrakcyjnym i dynamicznym regionem. Rozwój nowych wydarzeń i aktywności uwidocznił jednak niedobór w bazie noclegowej. Dlatego właśnie w Katowicach zaczął się hotelowy boom. Do Konior Studio w tym czasie trafiły trzy fascynujące tematy w trzech zupełnie różnych kontekstach.

Pierwszym jest adaptacja do celów hotelowych fragmentu budynku na kultowym osiedlu Nikiszowiec.
Drugim remont i rozbudowa Hotelu Diament przy starym Dworcu PKP w Katowicach.
Trzeci natomiast to projekt i budowa zupełnie nowego obiektu dla Puro Hotels na Alei Korfantego w sąsiedztwie Superjednostki i Spodka.

Zatem Trzy hotele, trzy konteksty to opowieść nie tyle o obiektach co o zmianach, które nastąpiły w ostatnich latach i o tych które jeszcze przed nami.

hotel puro w katowicach

Hotel Diament Plaza Katowice

nikisz

program wydarzenia

11:00Hotel inny niż wszystkie dzięki możliwościom systemów aluminiowych. Wybrane przykłady – Aluprof
 Komercyjne rozwiązania podłogowe – Unilin
 EQUITONE i hotele – przegląd realizacji z Polski i ze świata – Equitone
 3 hotele – 3 konteksty Tomasz Konior, Konior Studio
13:30Zakończenie webinarium