Skip to main content

webinar architektoniczny

Elewacje domów jednorodzinnych - Dom Wtopiony w Las

18 luty 2021

o wydarzeniu

Za nami kolejny webinar poświęcony tematyce elewacji i dachów.
Tym razem jako Gość Specjalny wystąpił Pan Mateusz Zajkowski z Pracowni Z3Z Architekci, który opowiedział o elewacjach domów jednorodzinnych i o wyjątkowym projekcie Domu Wtopionego w Las.

mateusz-zajkowski-z3z-architekci

Mateusz Zajkowski

Architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2011). Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP. Założyciel pracowni architektonicznej Z3Z ARCHITEKCI uznanej w Polsce i za granicą, przede wszystkim za trafne i wyważone podejście do projektowania domów jednorodzinnych. Kieruje zespołami projektowymi pracowni współtworząc projekty inwestycji o funkcji mieszkaniowej jedno i wielorodzinnej, biurowej, hotelowej i użyteczności publicznej.

z3z architekci

Domy jednorodzinne to tematyka projektów w której wyspecjalizowało się Z3Z ARCHITEKCI i dzięki niej zyskało popularność zarówno w kraju jak i za granicą. Mała skala projektów stwarza sposobność do dużej ilości pracy twórczej przy stosunkowo niedużym udziale organizacji kwestii formalno-prawnych związanych z inwestycją. Silnie odróżnia to projektowanie domów od projektowania większych budynków przy których nakład pracy poświęcony na ideę i koncepcję jest wielokrotnie mniejszy od ilości czasu i energii przeznaczonej na rozwiązywanie problemów natury inżynierskiej czy biurokratycznej. Obmyślanie idei funkcjonowania, kompozycja brył czy też dobór materiałach elewacyjnych to kwestie, które przeważają w trakcie projektowania domów.

Projektanci pracowni za cel stawiają sobie aby kompozycja brył wynikała z układu funkcjonalnego i potrzeb inwestora a także funkcjonowania budynku a dalej powinno iść za tym użycie materiału elewacyjnego, który podkreśla tęże kompozycję bryłową. Użycie materiałów elewacyjnych nie powinno być przypadkowe w rozumieniu logiki systemu tworzenia bryły.

dom wtopiony w las

Dobrym przykładem obrazującym sposób projektowania pracowni jest Dom Wtopiony w Las. Zastosowanie na pozór obcego dla naturalnego krajobrazu materiału jakim jest blacha było strzałem w dziesiątkę. Z początku trudno było przypuszczać, że aż tak dobrze będzie komponował się z otaczającą go przyrodą. Przejeżdżając przylegającą do działki drogą ma się wrażenie jakby dom stał tam od zawsze, jakby był wrośnięty w zieleń. Czarna blacha trapezowa została użyta jako zewnętrzna powłoka elewacji. Drewniane elementy zagłębione w bryle domu zostały wykonane z desek cedru kanadyjskiego. Jego nieregularna struktura ma podkreślać leśny niejednorodny charakter otoczenia. Elewacja i bryła budynku tymi sposobami sprawia wrażenie jakby przynależała do tego miejsca od dawna, mimo swojej śmiałej formy.

10:00Dlaczego warto projektować elewacje z materiału Dekton od Cosentino? – Cosentino
 Nowoczesne technologie w systemach ociepleń – Ceresit
 Elewacje konstrukcji budowlanych – Fasady wentylowane CETRIS ®, wypełnienia balustrad, tarasów, loggii, balkonów z płyt CETRIS , poszycie skośne i płaskie konstrukcji dachu z płyt – Cetris
 HAAKSBERGEN – No More Limits – Elastolith
 Elewacje domów jednorodzinnych – Dom Wtopiony w Las Mateusz Zajkowski, Z3Z Architekci
13:30Zakończenie webinarium