Skip to main content

webinar architektoniczny

Monopolis - wydobyć ukrytą wartość

28 stycznia 2021

o wydarzeniu

Przed nami kolejny webinar z cyklu Architektura. Każde spotkanie to okazja do zapoznania się z najnowszymi produktami i innowacyjnymi usługami oferowanych przez polskich, jak i zagranicznych producentów i dystrybutorów. Tym razem jako Gość Specjalny wystąpi Pan Rafał Grzelewski z Pracowni Grupa 5 Architekci, który opowie o głośnym w ostatnim czasie projekcie Monopolis w Łodzi.

rafal-grzelewski-grupa-5-architekci

Rafał Grzelewski

Członek SARP Warszawa. Absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej oraz absolwent z wyróżnieniem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczeń prof. Adama Myjaka skupiony na relacjach rzeźby z przestrzenią publiczną. Od 2012 członek SARP Warszawa. W miedzy czasie ukończył studia podyplomowe z zakresu Project Management w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a wcześniej stypendysta University of Detroit Mercy w USA i Technische Universität w Berlinie.

Architekt, rzeźbiarz – współprowadzący projekty kluczowych w Grupa 5 Architekci inwestycji o funkcji biurowej, mieszkaniowej wielorodzinnej i użyteczności publicznej. Odpowiedzialny za obsługę inwestorów, zarządzanie projektami i zespołami projektowymi. Autor i współautor wielu głośnych projektów.

o monopolis

Podstawowym założeniem projektowym jest rewitalizacja terenów inwestycji obecnie obejmujących tereny pofabryczne Zakładu Spirytusowe Polmos, poprzez nadanie im nowej funkcji zachowując przy tym unikatowy charakter miejsca.

Założenie to zostało osiągnięte poprzez zachowanie oryginalnego wyglądu wszystkich istniejących budynków oraz obiektów historycznych, nadając im nowy układ funkcjonalny oraz zaprojektowanie nowych budynków o współczesnym wyglądzie, stanowiących dopełnienie dla zabytkowej zabudowy.
Na terenie inwestycji znajdować się będzie łącznie siedem budynków, z czego cztery wpisane są do rejestru zabytków, oraz dwa nowo projektowane budynki wysokie. Będą w nich znajdować się zarówno przestrzenie biurowo usługowe jak również miastotwórcze takie jak np. teatr, galeria, muzeum, basen, spa, sale zabaw dla dzieci oraz restauracje.

Przeprojektowaniu uległa też przestrzeń znajdująca się pomiędzy budynkami, której centralnym założeniem jest zagłębiony pasaż łączący poszczególne budynki oraz ich funkcje, nadając nową jakość i charakter całej inwestycji. Przewidziano również garaż podziemny na 254 miejsca parkingowe, który jednocześnie będzie obsługiwał część dostaw do różnych funkcji jakie znajdują się w budynkach, co ma na celu wyeliminowanie ruchu kołowego z poziomu ‘0’ terenu.

Monopolis to nie tylko projekt budynków. To wyjątkowa przestrzeń i miejsce, w które trzeba było uwierzyć i pokochać. Przykład jak wskrzesić życie w dawnej fabryce, poddając renowacji tkankę historyczna i wszystko to co w niej wartościowe.

11:00Elewacje ze stali Cor-Ten® w budynkach nowych i rewitalizowanych – Ruukki Polska
 Systemy aluminiowe wykorzystane w Monopolis oraz nowości od Yawal – Yawal
 Monopolis – wydobyć ukrytą wartośćRafał Grzelewski, Grupa 5 Architekci
13:00Zakończenie webinarium