Skip to main content

webinar architektoniczny

Osiedle Riverview w Gdańsku

11 marca 2021

o wydarzeniu

Osiedle Riverview w Gdańsku to projekt autorstwa znanej pracowni APA Wojciechowski. Podczas naszego webinaru Klara Janicka – architekt prowadząca, opowiedziała o koncepcji i etapach powstawania tego wyjątkowego projektu.

klara-janicka-apa-wojciechowscy

Klara Janicka

Architekt prowadząca projekt Osiedle Riverview w Gdańsku. Od 2007 roku pracuje w biurze APA Wojciechowski Architekci, gdzie piastuje stanowisko starszego architekta. Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej.W 2013 uzyskała uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Wzięła udział w wielu nagrodzonych projektach biurowych, handlowo-usługowych oraz mieszkaniowych, między innymi: Elektrownia Powiśle, Skyliner, „Latarnia” (Port Praski), Galeria Północna, Praga 306, Osiedle Reset (Warszawa), Riverview (Gdańsk) oraz Galeria Jurajska w Częstochowie oraz Galeria Malta w Poznaniu i Radom Office Park.

riverview w gdańsku

Osiedle Riverview to zespół siedmiu budynków o zróżnicowanej wysokości – mają od pięciu do sześciu pięter. Strzeliste bryły budynków z ceglaną elewacją i spadzistymi dachami nawiązują do historycznej zabudowy miasta.

Inwestycja ma bardzo szczególne położenie w Gdańsku, stąd odzwierciedla dwie twarze miasta: pierwszą – protestancką w duchu, drugą – eklektyczną, barokową. W konsekwencji, od strony portowej projekt otrzymał, nawiązujący ceglanymi elewacjami do manieryzmu flamandzkiego, surowy i spokojny wygląd. Druga strona to ciąg kamieniczek pozostający w dialogu z architekturą mieszczańską obecną w okolicy. Pośrodku znajduje się dziedziniec – wypełniona zielenią, półprywatna przestrzeń dla mieszkańców, otwarta w stronę kanału na Stępce. Również od strony kanału zlokalizowane są punkty usługowe, kafejki oraz promenada, tworząca przedłużenie spacerowego ciągu Gdańska, ciągnącego się od Żurawia przez marinę po hotel Podewils.

Plan zagospodarowania przestrzeni wykorzystuje jej pełny potencjał: odzwierciedla pierzejową zabudowę nabrzeży portowych, ale jest otwarty na przepływające tędy życie i daje kontakt z wodą.

11:00 Wielkoformatowe okładziny elewacyjne Ruukki® Primo – Ruukki
Czy osprzęt elektroinstalacyjny może stać się biżuterią pomieszczenia – – Kontakt Simon
Projektowanie fasad wentylowanych z materiałem architektonicznym EQUITONE – Equitone
Systemy aluminiowe METRA w Architekturze – Metra
Osiedle Riverview Klara Janicka, APA Wojciechowski
14:00 Zakończenie webinarium