Skip to main content

webinar architektoniczny

Pawilon Polski na Expo 2020 w Dubaju

19 LISTOPADA 2020

o wydarzeniu

Polska jako jeden z kilkudziesięciu krajów z całego świata buduje własny pawilon na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju.  Marta Sękulska-Wrońska i Michał Czerwiński z warszawskiej pracowni WXCA i Ivan Funk ze szwajcarskiego biura Bellprat Partner podczas webinaru opowiedzieli  o projekcie architektonicznym i koncepcji wystawy Pawilonu Polskiego.

marta-sekulska-wronska-wxca

Marta Sękulska-Wrońska

Partner WXCA, Prezes Oddziału Warszawskiego SARP od 10.2019r, członkini Kolegium Sędziów Konkursowych SARP. Zespół WXCA, który współtworzy, jest laureatem wielu konkursów architektonicznych w Polsce i zagranicą. Ma na swoim koncie, wraz ze współpracownikami, I nagrody m.in. za koncepcję m.in. Pawilonu Polski na Expo w Dubaju w 2020(21) roku. Wspólnie z zespołem otrzymała nominację do nagrody Miesa Van Der Rohe za projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. 

michal-czerwinski-wxca

Michał Czerwiński

Architekt, od 2011 roku związany z pracownią WXCA. Uczestnik licznych konkursów i warsztatów architektonicznych związanych ze sztuką, edukacją i pamięcią. Współautor projektów takich jak: Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, Galeria Arsenał w Białymstoku, Muzeum Ziem Wschodnich w Lublinie czy Pawilon Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020.

ivan-funk-bellprat

Iwan Funk

Managing Partner in Bellprat Partner. Iwan Funk has been with Bellprat since 2008 and became Managing Partner in 2016. During this time, he has overseen a wide variety of international projects for clients like ABB, Eaton, Nestlé, Roche and Swiss Re. Currently also as Project Director for the exhibitions in the Swiss and Polish Pavilions at Expo 2020 in Dubai. Iwan Funk studied communication at University Fribourg and business management at ETH Zurich. Today he is also a lecturer in scenography at the Swiss Marketing Institute. 

Immersyjna przestrzeń inspirowana naturą

Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju daje możliwość poprowadzenia pięknej, wielowątkowej opowieści o polskiej innowacyjności inspirowanej przyrodą i znaczeniu Polski w świecie. Jego koncepcja idealnie wpisuje się i w wiodące motto wystawy – „łącząc umysły, tworzymy przyszłość”, i hasła sektora, w którym znajduje się Pawilon Polski – „mobilność”, i samego pawilonu – „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”.

Równoległe projektowanie zarówno architektury, jak i wystawy przez warszawską pracownię WXCA i szwajcarskie studio Bellprat Partner, pozwoliło stworzyć spójną, immersyjną całość, wyjątkową przestrzeń, która się przenika i zaprasza odwiedzających do udziału w sekwencji zdarzeń, składających się na wielowymiarowe doświadczenie bliskiego naturze, świadomego, zrównoważonego życia w Polsce. Sam pawilon staje się ważnym elementem ekspozycji, utożsamiając polską gościnność szacunek dla środowiska, zbiorową mądrość. Współpraca WXCA i Bellprat Partner w zakresie opracowania koncepcji pawilonu i ścieżki zwiedzania zaowocowała znalezieniem takich wyróżników naszego kraju, które zapadną w pamięć i serca zwiedzających.

Odwiedzający polską wizytówkę na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju doświadczą podróży nie tylko wśród bogactw przyrody, ale także wielu przykładów zrównoważonego rozwoju i technologii sprzyjających środowisku. Ścieżkę zwiedzania przemierza się płynnie, intuicyjnie, krok po kroku poznając kolejne ciekawostki o Polsce. Swobodna wędrówka po kolejnych przestrzeniach pawilonu doprowadzi gości do punktu, w którym będą mogli połączyć wszystkie odkryte elementy opowieści o naszym kraju i zrozumieć, jak niezbędne jest rozsądne czerpanie z natury do mądrego kreowania współczesnego świata i jak ważną rolę w tym odgrywają Polacy.

Symbole, które łączą

Pierwszoplanowa kinetyczna rzeźba okalająca budynek, ruch, gra światła, podmuchy powietrza i towarzyszący im szelest, stworzą okazję do kontemplacji zjawisk przyrody, refleksji nad współistnieniem człowieka z naturą i przywiodą na myśl stado ptaków, żagle, łopoczące na wietrze liście, które symbolizują mobilność, integrację i zbiorową inteligencję. Cała architektura obiektu wykonuje gest zaproszenia: do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia, biesiady, kontemplacji czy wspólnego słuchania muzyki.

Sama budowa pawilonu świadczy o rozsądnym i optymalnym wykorzystaniu bardzo różnych zasobów. Dynamiczna bryła, składająca się z rozrastających się ku górze modułowych konstrukcji, tworzy otwartą przestrzeń i zachęca do zatrzymania się w cieniu rozległego zadaszenia. Dominującym materiałem wykończeniowym budynku jest drewno. Polski Pawilon utrwali u zwiedzających obraz Polski jako źródła pięknej natury, pozyskiwanych z niej naturalnych produktów, solidnego, rzetelnego i skutecznego partnera w międzynarodowych działaniach.

Za projekt architektoniczny Pawilonu Polskiego oraz koncepcję wystawy odpowiada warszawska pracownia WXCA wraz ze studiem Bellprat Partner ze Szwajcarii.

PROGRAM WEBINARU

11:00Elewacje ze stali Cor-Ten® – przegląd najnowszych realizacji Ruukki
 WIELKOFORMATOWE POWIERZCHNIE: Wielkoformatowe idee. Wielkoformatowe projekty – Cosentino
 Corian® Design – naturalnie stworzony do kreowania przyjaznych wnętrzCorian Design
 

Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju. Immersyjna przestrzeń inspirowana naturą Marta Sękulska-Wrońska (WXCA), Michał Czerwiński (WXCA), Ivan Funk (Bellprat Partner)*

13:30Zakończenie webinarium

Partnerzy spotkania