Skip to main content

elektrownia powiśle, Warszawa

Rewitalizacja Elektrowni Powiśle w Warszawie

16 października 2019

Elektrownia Powiśle - niezwykłe miejsce na mapie Warszawy

16 października 2019 roku Elektrownia Powiśle zachwyciła uczestników konferencji połączeniem historycznych, ulicznych gmachów z nowoczesną architekturą budynków o przeznaczeniu biurowo-usługowym. Nieprzypadkowo Virtus Studio wybrał właśnie ten obiekt, aby zorganizować w nim kolejne spotkanie z cyklu „Użyteczność Publiczna”. Uczestnicy jako jedni z pierwszych mogli zobaczyć odnowione wnętrze Elektrowni Powiśle. To niezwykłe miejsce sięga swoją historią początków ubiegłego wieku. Przeszłość spotyka się tu z nowoczesnością, bezsprzecznie generując nową energię dla całej stolicy. Ta energia udzieliła się bezsprzecznie również wszystkim osobom obecnym podczas wydarzenia.

O czym rozmawiano w Elektrowni?

O solidną dawkę wiedzy zadbali przedstawiciele czołowych producentów produktów dedykowanych do zastosowania w przestrzeni publicznej. Architekci poznali całkiem odmienne oblicze kamienia naturalnego oraz innowacyjne zastosowania sufitów napinanych. Prelegenci wyjawili jak rozsądnie gospodarować ściekami deszczowymi oraz wodą, a także opowiedzieli co nieco o designie i funkcjonalności łazienek.

Chwila przyjemności dla podniebienia

O niewątpliwie wybredne kubki smakowe uczestników zatroszczyła się świeżo otwarta restauracja Niewinni Czarodzieje 2.0. Przygotowała ona specjalne menu, które skradło serca uczestników spotkania. Niewinni Czarodzieje 2.0 to projekt gastronomiczno lifestyle’owy powołany do życia przez Józefa Kowalczyka i Kubę Wojewódzkiego, według których Elektrownia Powiśle to duch starej stolicy i powiew nowoczesnego świata.

Elektrownia Powiśle w Warszawie

Historia Elektrowni Powiśle w Warszawie liczy ponad 100 lat. Od 1904 roku budynek był rozbudowywany, w związku z tym stał się jedną z największych i najnowocześniejszych elektrowni w Polsce. Podczas Powstania Warszawskiego Elektrownia zapewniała energię dla walczącej Warszawy. W 2001 została podjęta decyzja o zamknięciu obiektu. Po kolejnych 15 latach rozpoczął się nowy rozdział w historii tego miejsca, w rezultacie ruszyła rewitalizacja obiektu. Zgodnie ze światowymi trendami łączy historię z nowoczesnością i przywraca do życia zabytkowe przestrzenie. Godnym uwagi jest fakt, że projektantom udało się zachować niepowtarzalny charakter postindustrialnych murów. Zastosowano tradycyjne metody wypalania cegieł, natomiast przedmioty odzyskane z pierwotnych pomieszczeń wykorzystano podczas dekoracji unikatowych, nowych wnętrz.