Skip to main content

webinar architektoniczny

Wyzwania projektowe w budownictwie modułowym

29 czerwca 2021

o wydarzeniu

Budownictwo modułowe jest znane i stosowane od wielu lat w Europie, a w naszym kraju wciąż zdobywa popularność.
29 czerwca po raz kolejny poruszymyliśmy temat budownictwa prefabrykowanego w kontekście stawianych wyzwań projektowych. Gościem specjalnym był Tomasz Perkowski z firmy UNIHOUSE, która jest pionierem na polskim rynku w produkcji nowoczesnych budynków modułowych w szkielecie drewnianym.

Tomasz Perkowski-unihouse

Tomasz Perkowski

Ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Białostockiej w 2004 r. Współtworzył i rozbudowywał Pracownię Projektową Piotra Pańkowskiego, realizującą liczne projekty budownictwa przemysłowego i użyteczności publicznej. W 2011 r. założył własną pracownię Perfektura, specjalizującą się w budownictwie jednorodzinnym. W 2018 r. kierował zespołem, który zajął 3. miejsce w konkursie na opracowanie projektu systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej ogłoszonym przez PFR Nieruchomości. Jest Architektem i Deweloperem Produktów w pionie akwizycji i ofertowania.

o budownictwie modułowym

Budownictwo modułowe jest znane i stosowane od wielu lat w Europie. Sprawdza się m.in. na wymagających rynkach skandynawskich. W naszym kraju zyskuje coraz więcej zwolenników. Z modułów można zbudować nie tylko bloki mieszkalne, ale także biurowce, hotele, akademiki, przedszkola, szkoły, czy przychodnie itd. Dużymi zaletami budownictwa modułowego jest bardzo krótki czas realizacji na budowie oraz możliwość „składania” modułów w okresie zimowym, po wcześniejszym przygotowaniu posadowienia. Moduły można stawiać na skarpach, na gruncie skalistym, piaszczystym, podmokłym, a nawet na dachu istniejącego budynku. 

problemy projektowe

Podczas webinaru Tomasz Perkowski omówił 5 problemów pojawiających się w projektach wykonywanych w technologii modułowej.

problem 1

problem 2

problem 3

problem 4

problem 5

Podział funkcji na moduły. Wysokość budynku.

Plan realizacji inwestycji.
Wczesne projektowanie wykonawcze i warsztatowe.

Detale w budownictwo oparte o szkielet drewniany – podstawowe problemy: fizyka budowli, szczelność, akustyka, ochrona pożarowa. Certyfikacja = kompleksowa odpowiedzialność.

Schemat statyczny.

Zaplanowanie instalacji.

program wydarzenia

11:00Podłogi PERGO w budownictwie modułowym – Unilin
 Zastosowanie płyt CETRIS® w obiektach modułowych – CETRIS
 Wzornictwo projektowe w budownictwie modułowym Tomasz Perkowski, Unihouse
12:30Zakończenie webinarium

partnerzy wydarzenia

patroni medialni