Skip to main content

webinar architektoniczny

Ogrody Ulricha - Zielone serce Woli

6 maja 2021

o wydarzeniu

Ogrody Ulricha odzyskają swój dawny blask! Wkrótce ten teren powróci jako atrakcyjne miejsce spotkań, wspólnych aktywności kulturalnych, sportowych i rozrywkowych zachowując jednocześnie ducha jego niezwykłej historii. Autorem rewitalizacji jest warszawska pracownia WXCA, która bhyła gościem specjalnym naszego webinaru z cyklu „Architektura Przestrzeni Miejskiej”. Marta Sękulska-Wrońska i Monika Lemańska opowiedziały o projekcie rewitalizacji Ogrodów Ulricha, które staną się zielonym sercem Woli.

marta-sekulska-wronska-wxca

Marta Sękulska-Wrońska

Partner WXCA, Prezes Oddziału Warszawskiego SARP od października 2019 r., członkini Kolegium Sędziów Konkursowych SARP, architekt IARP.
Docenia wyzwania związane z tworzeniem obiektów o specjalnym przeznaczeniu, czyli muzeów i teatrów, hoteli, jak również obiektów biurowych i mieszkaniowych. Bliskie jej jest projektowanie budynków położonych w wyjątkowej lokalizacji, gdzie w procesie kreatywnym łączy wyczucie miejsca, zrozumienie kontekstu oraz indywidualne potrzeby inwestora.
Zespół WXCA, który współtworzy, jest laureatem wielu konkursów architektonicznych w Polsce
i zagranicą. Ma na swoim koncie, wraz ze współpracownikami, I nagrody m.in. za koncepcje: Pawilonu Polski na Expo w Dubaju w 2020 (21) roku, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polski, Apartamentów XYZ w Szczyrku czy Biurowca w Porcie Popowice we Wrocławiu.
Wspólnie z zespołem otrzymała nominację do nagrody Miesa Van Der Rohe za projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach.

monika-lemanska-wxca

Monika Lemańska

Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej i studiów podyplomowych Zarządzanie Projektami w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Do WXCA dołączyła w 2015 r., a 3 lata później została tam architektem prowadzącym.  Wraz z zespołem wygrywała w prestiżowych konkursach architektonicznych m.in. na Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Ogrody Ulricha w Warszawie czy Ulice Nowej Pragi w Warszawie. Specjalizuje się w projektach wymagających uzgodnień konserwatorskich i jest zaangażowana m.in. w Teatr Żeromskiego w Kielcach czy rewitalizację placu rynku w Radomiu.

Członkini zarządu Oddziału Warszawskiego SARP w kadencji 2019-2023.

ogrody ulricha

Jeszcze nie było elektryczności, kiedy rodzina Ulrichów w 1878 r. zbudowała innowacyjne szklarnie, w których hodowała egzotyczne rośliny i ananasy. Wkrótce ten teren powróci jako atrakcyjne miejsce spotkań, wspólnych aktywności kulturalnych, sportowych
i rozrywkowych. Ogrody Ulricha odzyskają swój dawny blask – zostaną odnowione
i przebudowane z wykorzystaniem nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań według idei circular economy i zero-waste, zachowując jednocześnie ducha ich niezwykłej historii. Odnowione Ogrody Ulricha znajdą się przy Centrum Handlowym Wola Park od strony ulicy Górczewskiej. Koncepcja ich zagospodarowania zakłada modernizację zarówno terenów parkowych, jak i zabytkowych szklarni.

Spójna przestrzeń

Projekt przywraca łączność kompozycyjną chronionych obszarów – parków historycznego i powojennego. Te dwa parki, po kompleksowej rewitalizacji, zamienią się w jedną, spójną zieloną przestrzeń z placem oraz pasażem. Odnowienie zabytkowego parku sprowadza się do uzupełnienia zieleni niskiej i średniej, dodania nowoczesnej małej architektury, nawiązującej do XIX-wiecznych form. Całość aranżacji zachęca do podziwiania historycznej zieleni i odpoczynku. Nowa część parku po stronie wschodniej stanie się edukacyjną i rekreacyjną przestrzenią przyrodniczą. Bezpośrednio do historii miejsca nawiązywać będzie dostępny dla wszystkich ogródek społeczny.

Plac tętniący życiem przez cały rok

Rdzeniem przestrzeni publicznej parku jest pasaż wiodący z ulicy Górczewskiej do CH Wola Park, przechodzący płynnie w plac przed szklarniami. To tam odbywać się będą koncerty, wystawy, pokazy kina plenerowego, występy, tańce, targi śniadaniowe a zimą lodowisko. W upalne dni ochłodę zapewni posadzkowa fontanna, która zaskoczy zmiennymi sekwencjami wyrzutu wody czy emisją światła.
W szklarniach Ulricha zachowane zostaną historyczne elementy – ceglane kominy, ściany szczytowe odzwierciedlające układ budynków szklarniowych oraz część piwniczna z historyczną kolebką – przykryciem łącznika pomiędzy dwiema szklarniami. Obiekty zyskają nowe przykrycie dachowe, odtwarzające historyczny układ konstrukcyjny dachów. W zmodernizowanych szklarniach pojawią się kameralne kawiarnie i restauracje.