Skip to main content

webinar architektoniczny

Foksal 13 - Niezwykła historia

24 września 2020

Niesamowita historia obiektów zabytkowych

Renowacje zabytków to kolejny cykl webinariów architektonicznych od Virtus Studio. Tematem specjalnym wydarzenia była bezsprzecznie spektakularna renowacja zabytkowej kamienicy Foksal 13 w Warszawie. 

Wyjątkowe Nowości od Partnerów Spotkania

Firma KEIM Polska zdradziła jak to się stało, że tak wiele znanych obiektów zabytkowych w Polsce i na świecie zostało odrestaurowanych z użyciem jej materiałów. Do tego niewątpliwie szerokiego grona zaliczają się między innymi: Wawel i Sukiennice w Krakowie; Zamek Królewski i Łazienki w Warszawie oraz Hala Stulecia we Wrocławiu. Godnym uwagi jest fakt, że oferta firmy obejmuje swoim zakresem najtrwalsze powłoki elewacyjne na bazie krzemianowej.

Keramzyt to lekkie ceramiczne kruszywo produkowane ze specjalnego rodzaju glin pęczniejących. Jest ono wykorzystywane w bardzo wielu różnorodnych zastosowaniach budowlanych. Przede wszystkim produkuje się z niego bloczki ścienne, stropowe i kominowe. Odciąża podłoża przy budowie dróg, izoluje termicznie i akustycznie stropy oraz stropodachy. Konkludując, przedstawiciel firmy Leca® przygotował dla uczestników prezentację na temat: „Remonty stropów bez tajemnic”.

Reprezentant firmy Sievert opowiedział o zastosowaniu produktów na przykładach konkretnych realizacji. Marka Tubag, zajmuje się produkcją zapraw przeznaczonych do renowacji murów oraz sklepień w obiektach zabytkowych. Ważnym aspektem jest fakt, iż zaprawy produkowane są przy użyciu piasków o różnorodnym uziarnieniu, często z wykorzystaniem historycznych receptur. Oferta Tubag jest istotnie wzbogacona o preparaty do zabezpieczenia murów przed wnikaniem wilgoci, uzupełniania ubytków w murach ceglanych oraz kamiennych, a także o dyfuzyjne, silikatowe powłoki malarskie.

Długo wyczekiwany temat Słynnej Kamienicy

Na zakończenie Pani Anna Rostkowska z Pracowni Architektonicznej ProArt opowiedziała o żmudnym, aczkolwiek bez wątpienia niezwykle ekscytującym procesie renowacji zabytkowej kamienicy Foksal 13 w Warszawie. Pani Anna z ogromnymi emocjami opowiadała o kolejnych etapach inwestycji. Uczestnicy mogli podziwiać efekty realizacji na podstawie zdjęć „przed” i „po” oraz na bieżąco zadawać pytania prelegentce.

Anna Rostkowska

Architekt, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej 1972. W latach 1972-1980 w MBP „Warcent”, w latach 1980-1984 nauczycielka historii architektury i projektowania w Liceum Renowacji Zabytków i Pomaturalnym Technikum Budowlanym. W latach 1985-1994 kierownik budów przy pracach wykonawczych w obiektach zabytkowych. Pracownik Państwowej Służby Ochrony Zabytków w latach 1995-1997. Specjalistka w dziedzinie konserwacji i modernizacji budynków zabytkowych i historycznych, rzeczoznawca Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Założycielka i właścicielka pracowni Proart od 1994 r.