Skip to main content

webinar architektoniczny

Projekt "Polskiej Zagrody"

18 czerwca 2020

Tradycja i Innowacja w Architekturze

Było to pierwsze spotkanie online z nowego cyklu „Tradycja i Innowacja”. Innowacja i tradycja w architekturze jest połączeniem, które oferuje niewątpliwie wyjątkowe doświadczenia. Do udziału w kolejnym webinarium Virtus Studio zaprosiło architekta, którego projekty mają duszę. Filozofia projektowa BXBstudio kładzie nacisk przede wszystkim na relację człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Design wynika z relacji kontekstu kulturowego i współczesnej formy.

Najświeższe nowinki od Partnerów Spotkania

Wydaje się jednak, że temat to nie jedyna niespodzianka, którą przygotowało Virtus Studio. W zupełnie innej formie odbyła się prezentacja firmy Leo Ceramika. Przedstawiciel, bezpośrednio z krakowskiej siedziby Virtus Studio, z pasją opowiadał o istotnie bogatej ofercie kafelków i mozaik. Uczestnicy mogli z każdej strony przyjrzeć się wyjątkowym produktom prezentowanym przed kamerą. Był to debiut wystąpień podczas konferencji online dla firmy Leo Ceramika. W związku z tym, ekipa Virtus Studio czuje się wyróżniona, że mogła pomóc, gdyż wszystko wyszło perfekcyjnie. Prezentacja firmy Grenton dotyczyła automatyki systemów Smart Home. Grenton jako bezsprzeczny lider wśród marek tej branży w Polsce jest w stanie zrealizować niemal każdy projekt opracowany przez użytkownika. Dzięki inteligentnym systemom wydaje się, że na zawsze znikną rozterki czy żelazko zostało wyłączone, a drzwi zamknięte. Na koniec została przedstawiona przykładowa wycena systemu Smart Home dla standardowego domu. Jako trzecia zaprezentowała się szwedzka firma SunRoof, która to gościła na wydarzeniu Virtus Studio także po raz pierwszy. Głównym tematem były dachy solarne, jako innowacyjne i ekonomiczne rozwiązanie, które zwykle zwraca poniesione koszty już w pierwszych latach użytkowania. Podsumowując, druga część prezentacji dotyczyła wykonania solarnego dachu.

Projekt "Polskiej Zagrody" oczami jej Twórcy

Gościem specjalnym wydarzenia, na którego niewątpliwie również wszyscy czekali był założyciel pracowni BXB Studio, Pan Bogusław Barnaś. Przedstawił on proces projektowy „Polskiej Zagrody”, czyli jeden z najoryginalniejszych projektów ze względu na wartość architektoniczną. „Polska Zagroda” zawiera projekty pięciu stodół polskich, czyli budynków każdy o innym przeznaczeniu. Uczestnicy dowiedzieli się wiele ciekawostek o realizacji projektu. Godnym uwagi jest fakt, że w głównej mierze bazował on na makiecie.

Bogusław Barnaś

Ukończył Architekturę na PK oraz FH Muenster w Niemczech. W 2009 założył BXBstudio skupiając doświadczenie zdobyte m.in w Londynie u Normana Fostera. Od 2012 do 2017 wykładał na KAAFM. Ważnym aspektem jest fakt, że w roku został 2014 zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów świata wg wydawnictwa Wallpaper*. W 2015 znalazł się w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką wg Property Design. Godną uwagi jest również nagroda „Architekci Małopolski 2017” za projekt Małopolskiej Chaty Podcieniowej oraz PLGBC Green Building Awards za najlepszy projekt ekologiczny dla Eco Warsaw Tower. BXBstudio zostało umieszczone przez Property Design na liście 25 najpopularniejszych polskich biur architektonicznych 2017. W 2019 biuro zostało ponownie nagrodzony przez PLGBC za Dom Symbiotyczny w kategorii najlepszy projekt ekologiczny.